Haber

ABD: Hamas’ın yardımlara el koyduğu bir durumla karşılaşmadık

İsrail-Filistin çatışması 29’uncu gününde devam ederken, ABD’nin Orta Doğu İnsani İşlerden Sorumlu Özel Temsilcisi David Satterfield, Ürdün’ün başkenti Amman’da, İsrail’in “topyekün ablukası” altındaki Gazze’deki duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

Reuters’in haberine göre, Refah Sınır Kapısı üzerinden son 2 haftadır Gazze’ye sağlanan insani yardıma ilişkin konuşan Satterfield, “Yardımların yeniden başladığı bu iki hafta boyunca herhangi bir engelleme veya müdahale yaşanmadı” dedi.

‘GAZZE’NİN KUZEYİNDE HALA 350 İLA 450 BİN KİŞİ VAR’

Satterfield, Gazze’deki akaryakıt depolarına erişimin Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Ajansı (UNRWA) tarafından yardım kamyonları, tuzlu suyun tuzdan arındırılması ve Gazze’nin güneyindeki hastaneler için sağlandığını açıkladı.

David Satterfield’ın paylaştığı bilgiye göre, çatışmaların başladığı 7 Ekim’den bu yana 800 bin ila 1 milyon kişi Gazze’nin güneyine geçerken, 350 ila 450 bin kişi ise kuzeyde kaldı.

Satterfield, “Hamas’ın yardımı engellediği veya ele geçirdiği herhangi bir durum görmedik” dedi ve “yakıt biterse, yakıtın getirilmesi için üzerinde anlaşmaya varılan bir mekanizma var” diye ekledi. ABD temsilcisi ayrıca İsrail’in, Gazze’den gelen insanların tedavisi için hastane kapasiteli gemiler ayarlamak üzere ABD dışındaki ülkelerle ikili görüşmelerde bulunduğunu da açıkladı. (DIŞ HABER)

kalkanderehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu