Haber

İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı, Suudi Arabistan ile normalleşme anlaşması için Filistinlilerle diyalog yürüttüğünü söyledi

İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi, “Suudi Arabistan ile normalleşme anlaşmasına ilişkin müzakereler çerçevesinde Filistinlilerle diyalog yürüttüğünü” söyledi.

İsrail Kamu Yayın Kurumu KAN, Hanegbi’nin konuyla ilgili açıklamalarını paylaştı.

“Suudi Arabistan ile normalleşme anlaşmasına ilişkin müzakereler çerçevesinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu adına Filistinlilerle diyalog yürüttüğünü” belirten Hanegbi, İsrail’in Filistinlilerin kendi çıkarlarını tehlikeye atmadan bu anlaşmada yer almasını istediğini belirtti. güvenlik.

Hanegbi, “Filistinliler bu sefer anlaşmanın ellerinden kayıp gitmesine izin vermeyecekler” dedi. İfadesini kullandı.

İsrailli yetkili, görüştüğü Filistinli yetkililerin kimliği veya durumu hakkında bilgi vermedi.

Hanegbi’nin açıklamalarına ilişkin Suudi Arabistan veya Filistin’den herhangi bir açıklama yapılmadı.

İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi, 14 Ağustos’ta ülkesi ile Suudi Arabistan arasında diplomatik ilişkilerin kurulması konusunda ilerleme kaydedildiğini ancak anlaşmaya varmanın “yakın olmadığını” belirtti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, 8 Eylül’de yaptığı açıklamada, İsrail ile Suudi Arabistan arasındaki normalleşmeye giden yolda birçok unsurun masada olduğunu ancak daha gidilecek uzun bir yol olduğunu kaydetti.

Suudi Arabistan daha önceki açıklamalarında Filistin sorununun çözümünü İsrail ile normalleşmenin kuralı olarak değerlendirmişti. Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan Ocak ayında yaptığı açıklamada, bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasının, ülkesinin İsrail ile diplomatik ilişkiler kurmasının “ön şartı” olacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu