Ekonomi

MİT’ten “nokta” operasyonu

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre MİT, terör suçundan arananlar listesinde turuncu kategoride yer alan “Hüseyin Piran” kod adlı Cahit Aktay’ı, 3 asker ve 2 korucunun şehit edildiği eylemi planlamakla suçladı. 2016 yılında Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde askeri konvoyun güzergahına mayın döşemişti. Daha sonra öncelikli olarak etkisiz hale getirilmesi gereken teröristler listesine eklemişti.

Uzun süren istihbarat çalışmaları sonucunda terörist Aktay’ın yeri belirlendi. Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde güvenlik güçlerine karşı silah ve mühimmat nakletmek için harekete geçmeye hazırlanan teröristlerle bir araya gelen Aktay, MİT’in düzenlediği “nokta” operasyonuyla beraberindeki teröristlerle birlikte etkisiz hale getirildi.

2008 yılında terör örgütü PKK/KCK’nin kırsal ekiplerine katılan Aktay, 2009-2012 yılları arasında Kuzey Irak’ın Kandil bölgesindeydi.

Aktay, 2012-2015 yılları arasında Kato/Jirka bölgesine taşınarak organizasyonel faaliyetlere katıldı. 2015 yılında örgütün Kato bölgesindeki sözde lojistik sorumlusu olarak atandı.

Sözde Kato Gezici Birlik komutanı Aktay, 2016 yılında Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde askeri konvoyun güzergahına mayın döşenmesi talimatı vererek 3 asker ve 2 korucunun şehit edildiği eylemi planlamıştı.

2018 yılında Irak/Mahmur’da sözde birlik komutanı olan Aktay, 2019 yılı itibarıyla Kuzey Irak’taki Metina bölgesinde örgütün sözde finans ve lojistik sorumlusu olarak görev yapmaya başladı.

haber-saricakaya.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu